Wlora – miasto dwóch mórz!

Opis miasta Vlora
Vlora jest jednym z najpiękniejszych miast w Albanii. Nazywana jest „miastem flag”, „miastem dwóch mórz”, „południowym portem Adriatyku”. Uważana jest za perłę turystyki albańskiej z jej brzegami, Karaburun, Sazan, Llogora, Zamkiem Kanina, Zalewem Narta, licznymi plażami i zabytkami.
Vlora zajmuje zasłużone miejsce w historii Albanii, utrzymując jednocześnie status miasta bohatera. To miejsce, w którym Skanderbeg poślubił swoją małżonkę, gdzie ogłoszono niepodległość Albanii. Wlora to miejsce historycznych wojen o wolność i opór Albańczyków. Ma też status miasta rdzennych albańskich malarzy, artystów, łączących Albanię ze światem.

Położenie
Vlora znajduje się w południowo – zachodniej części Albanii, wzdłuż wybrzeża Adriatyku i skał morza jońskiego. Na obszarze 1609 km2, Vlora liczy 200 000 mieszkańców. Na zachodzie wybrzeża Adriatyku i Morza Jońskiego leżą laguny, zatoczki, wyspy, półwyspy i liczne plaże. Vlora usytuowana jest między nimi.

Klimat
Tamtejszy klimat jest typowo śródziemnomorski z gorącym i suchym latem oraz łagodną i mokrą zimą. Średnia temperatura wynosi 16 ° Celcjusza, w lipcu i styczniu wynosi 24 i 6 stopni Celsjusza.

Status administracyjny
Vlora jest administracyjnym centrum dzielnicy. Rozciąga się na skraju zatoki o tej samej nazwie, począwszy od studni „Mezini „ na północy i „Cold Water” na południu.

Populacja
Typowy dialekt, kultura i tradycje Vlory łatwo wyróżniają swoich mieszkańców, którzy także cechują się ognistym temperamentem i zmiennymi nastrojami. Razem z otaczającymi miasteczkami liczy 200 000 mieszkańców, z których większość zamieszkuje w czterech gminach okręgu Vlora, Orikum, Selenica i Himara. Ludzie są bardzo gościnni, komunikatywni, ciepli i uduchowieni. Być może właśnie tam, natura stworzyła równowagę między górami, morzem i zielenią, przyczyniając się bezpośrednio do charakteru tych „dobrych” ludzi. Środowisko geograficzne i społeczeństwo czynią z Vlory wspaniałe miejsce, które przyciąga zarówno turystów jak i mieszkańców Albanii.

Transport
Vlora znajduje się 72 km od miejscowości Otranto (Włochy) i 123 km od wyspy Korfu (Grecja). Linie żeglugi regularnie obsługują w portach Bari i Brindisi. W celu transportu towarów i pasażerów w porcie przetwarzane są 3 miliony ton ładunku rocznie. Vlora jest dobrze skomunikowana z autostradą Tirana – Vlora (135 km) i Durres (100km). Do Wlory dojeżdżają także autobusy, taksówki oraz mikrobusy. Najważniejsze trasy turystyczne to Vlora-Kanina, Vlora-Himara-Amantia-Vlora i Vlora-Zvernec. Usługa pocztowa jest dokonywana przez Pocztę Albanii, ale są inne – dobrze znane firmy, które oferują usługi pocztowe DHL, Visa Card, Money Gram, Western Union itd.

[Głosów:2    Średnia:5/5]
Translate »