Najważniejsze informacje o Albanii

Jaka jest Albania? Czy to dobre miejsce na wyjazd wakacyjny? Czy jest to bezpieczny kraj dla obcokrajowców?

W pierwszej kolejności, każdy z nas pomyśli, że Albania to kraj dziki, oderwany od cywilizacji, pełen starych aut i schronów. Otóż, wcale tak nie jest, a jeśli mamy takie spostrzeżenia, to wyłącznie stereotypy.

Ten, kto sądzi za wcześnie, osądza siebie samego.”
Jan Guillou

Albania zaskakuje swą urokliwością, jest pełna przepięknych, górskich krajobrazów, słonecznych plaż, ciekawych zabytków i ciepłej, czystej wody morskiej.

Warto wybrać się do Albanii, ponieważ jest to wyjątkowy kraj, w którym komercja schodzi na drugi plan. Jeżeli jesteś spragniony odkrywania nowych zakątków i masz dosyć przepełnionych kurortów, Albania jest właśnie dla Ciebie!

Ceny za wynajem apartamentów również są bardzo atrakcyjne, mając na względzie przede wszystkim wspaniałą lokalizację.

Informacje praktyczne o Albanii

Wybierając się do Albanii, warto zaopatrzyć się w gotówkę – najlepiej w walutę albańską – lek. Nie nastawiajmy się na płacenie kartą. W sklepach lokalnych nie znajdziemy terminali płatniczych.

Oczywiście, w kurortach są liczne udogodnienia i terminal nie będzie problemem, jednak lepiej mieć gotówkę w portfelu.

Wjazd do Albanii

Do Albanii możemy się dostać posiadając ważny dowód osobisty. Nie jest wymagana wiza, jeśli czas zamierzonego pobytu nie przekroczy 90 dni w ciągu roku.

Dostęp do Internetu

Praktycznie, w każdym miejscu publicznym mamy dostęp do Internetu, dlatego nie musimy martwić się o brak połączenia.

Religia

Przynajmniej połowa ludności Albanii wyznaje Islam, co czyni tę religię najbardziej powszechną w tym kraju.  Pomimo tego, nie widać w Albanii zbyt wielu przejawów religijności.

Stosunek Albańczyków do obcokrajowców

Albańczycy są ludźmi bardzo gościnnymi i sympatycznymi. Opinie na temat ich wybuchowego charakteru można włożyć między bajki. Z całym przekonaniem należy stwierdzić, że stosunek Albańczyków do turystów jest pełen życzliwości. Zatem wszelkie obawy są pozbawione zasadności.

Kiedy najlepiej wybrać się do Albanii?

Albania to kraj o śródziemnomorskim klimacie. Najlepszą porą, aby się tu wybrać jest przełom lipca i sierpnia. Wówczas temperatury są wysokie, co gwarantuje nam pełen relaksu – wypoczynek. Latem woda w morzu osiąga nawet ponad 20 stopni, zatem kąpiel stanowi nieziemską przyjemność.

Ceny w Albanii

Walutą Albańską tak jak już wspomniałam jest LEK, jednak w miejscach publicznych, restauracjach, na stacjach benzynowych można posługiwać się również walutą euro.  1 euro to około 140 leków.

Za 500 leków, możemy zjeść już pełnowartościowy obiad w restauracji, składający się z jednego dania oraz kawy bądź herbaty do picia.  Świeżość produktów spożywczych, jak również niska cena powodują, że wyjścia do restauracji stanowią nieodzowny element każdego dnia.

Jeśli dysponujemy banknotem 1000 leków, to możemy sobie pozwolić na owoce morza, nawet z najwyższej półki: ośmiornice, kalmary , czego tylko dusza zapragnie.  Godne polecenia są owoce morza w każdej postaci oraz ryby, ponieważ nie musimy się martwić o ich świeżość.

Warto polecić także regionalne sery, które można nabywać w sklepach spożywczych w rozsądnych cenach. W połączeniu z przepysznymi oliwkami, stanowią doskonały duet.

Co warto zobaczyć w Albanii?

Wśród miast, które na pewno warto zwiedzić jest Saranda. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kurortów turystycznych. Saranda to miasto położone na południowym krańcu Albanii, naprzeciwko wyspy Korfu. Bliski dostęp do greckiej wyspy Korfu, stanowi doskonałe połączenie dla turystów chcących dostać się do Sarandy, w  krótkim czasie.  Dla Albańczyków i Kosowian, Saranda jest najchętniej wybieranym kurortem turystycznym.

Saranda ma doskonały klimat, średnio około 300 słonecznych dni w ciągu roku. Wieczorne ciepło w miesiącach letnich, zachęca do długich romantycznych spacerów. Jest to również doskonałe miejsce dla ceniących sobie spokój i ciszę, ponieważ w pobliżu Sarandy są miejsca, w których można oderwać się od rzeczywistości i oddać się beztroskiej ciszy, i ciepłemu powiewowi wiatru.

Saranda ma długą tradycję. Była zamieszkiwana przez plemiona Ilyrijskie, wówczas nazywała się Onchesmos. W 552 r. n.e. Saranda została całkowicie zniszczona przez Gotów. Archeolodzy wciąż prowadzą badania na temat dawnego osadnictwa.

W pobliżu Sarande, zaledwie 20 km od miasta, znajduje się starożytne miasto Butrint, które stanowi unikalny skarb kultury. Zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1992.

Przybywając do Sarande należy przede wszystkim zwiedzić okoliczne miejsca:  zamek Leksuri, klasztor św. Jerzego, ruiny starożytnego miasta Finiq, zameczek Ali Paszy , jezioro zwane „ Niebieskie Oko”.

Jeśli planują Państwo dłuższy pobyt w Albanii, koniecznym jest odwiedzenie stolicy Albanii – Tirany.
W chwili obecnej Tirana to piękne miasto, które tętni życiem. Tirana jest największym ośrodkiem handlowym w Albanii. Położone jest nad trema rzekami  LanëTiranë i Tërkuzë. Głównym zabytkiem Tirany jest  meczet Etehem Bey z XVIII wieku. Podróżni, którzy swoje wakacyjne plany łączą przede wszystkim ze zwiedzaniem stolicy, nie muszą martwić się o połączenie lotnicze, ponieważ 17 km od Tirany położony jest port lotniczy Rinas im. Matki Teresy.

Nad Adriatykiem położone jest miasto Durres – największy port Albanii, założony w 625 roku p.n.e. Miasto jest ulubionym miejscem Macedończyków i Włochów. W Durres znajduje się rezydencja Króla Zoga I, który znany był przede wszystkim z kolekcjonowania samochodów, stąd też wzięło się określenie Albanii jako państwa „ starych mercedesów.”

Turyści ceniący sobie spokój, powinni wybrać się do miejscowości Wlora, która potocznie nazywana jest „miastem dwóch mórz”, ponieważ właśnie tam  Adriatyk łączy się z morzem Jońskim. Wlora jest drugim co do wielkości miastem portowym, tuż za Durres, a także miejscem kultu Bektaszytów. Wlora może pochwalić się  20 km linii brzegowej, jak również rozległymi piaszczystymi plażami.

Vlora oferuje również całoroczne połączenia promowe z włoskim Brindisi. Prom kursuje codziennie, z wyłączeniem niedzieli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Translate »